👈 فروشگاه فایل 👉

گزارش کارآموزی بررسی آفات و بیماری گیاهان نگهداری فضای سبز

ارتباط با ما

... دانلود ...

گزارش کارآموزی بررسی آفات و بیماری گیاهان نگهداری فضای سبز در 120 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

در میان كرات منظومه شمسی كره ای وجود دارد كه قدرت خداوند در قالب حیات آشكار نموده است یك كره ای خاكی بستر حیات را برای فراهم آورد و گیاهان سبز را برای ادامة زندگی در قلب خود رویانید . به انسان به عنوان موجودی متفكر مأوی بخشید پس از آغاز حیات از زمین شكل گرفت انسان‌های غارنشین بفكر ساختن خانه افتادند. آنان بار دیگر نیاز به سوی زمین دراز كردند و زمین نیز، به محبت آنها پاسخ داد و این چنین تمدن از دل زمین آغاز شد.

دیوارهای بلند و قطور «منع» و «مانع» شهرهای قدیم كه كوچكتر از روستاهای امروز بودند فروریخت و درهای بزرگ و كوچك كه باز شد و باز ماند و از اندیشه پدرانمان گذشت كه:

به دنیایی بی در و دیوار و خانه های یكی شده و آدمهای بیگانه با مرز و در و دیوار می توان رسید.

اندیشه بی‌راهی نداشتند. پرچین های ساده و كوتاه و سبز و پرگل و گیاه و میوه، با مهربانی هرچه بیشتر و درست تر بگویم با شرمی لطیف و انسانی میان املاكشان خط انداخته بود تا اختلافی هرچند كوچك هم پیش نیاید.

سال و سالیانی گذشت، اما آن دیوار بزرگ گرد شهر را كه تكه تكه كرده بودند تا مرزها از میان برود، به میان شهر كشیدند و بتدریج پرچین های پرگل و گیاه به دیوار، و باغهای پر درخت به خانه های چند طبقه بدل شد.

هنوز مادربزرگها و پدربزرگها داشتند از درختهای سیب و انار و گردو و گلدانهای شمعدانی كنار حوض های بزرگ می گفتند كه نه از درخت نشانی ماند و نه از حوضها و شمعدانی ها.

با پیشرفت علوم پزشكی و آموزش بهداشت و نطفه كشتن بسیاری از بیماریها و به واپس راندن مرگ و افزودن بر فرصت های زندگی و رشد جمعیت نیازهای جدیدی پدید آمد و زمینها از گل و گیاه خالی شد.

و همه ماتم گرفتیم كه پس از این باید در دنیایی سنگی و سیمانی و بیگانه با گل و گیاه زندگی كنیم.

اگر ماشین‌ها به جنگلها هجوم برده و طبیعت را با جاده و آسمان خراشهایش ویران كرده است و استخراج نفت و ساختن پالایشگاهها و ایجاد كارخانه ها بسیار و بارها كردن مقدار فراوانی سرب و سم و دودهای خفه كننده در فضای شهرها باید راهی برای آشتی كردن با طبیعت – طبیعتی كه انسان بخش بزرگی از آنست و هرچه كرده به امید آسان كردن زندگی بوده نه ویران كردنش – یافت. ناچار است كه از طبیعت استفاده كند اما تا نهایت ویرانیش نرود، چون دیگر چیزی برای سودآوری و سودبخشی نمی ماند.

این است كه مهندسین طبیعت به یاری زمین آمدند و به جای گردو و بن های چنان عظیم كه فرو افتاده است و آسمان خراش های عظیم تری كه به آسمان سركشیده، گل و گیاه را و فضای سبز را جانشین بخشهای ویران شده جنگلها و باغها كردند و به یاری آنان گلستانهای تكه تكه شده جمع آؤری شد و هر تكه در گلدان و گلدانهایی جای گرفت و به آپارتمانها برده شد تا چون همیشه گل و گیاه و انسان به هم برسند و در برابر سنگ و سیمان و آهن تنها نمانند و این نیاز انسان شهرنشین برای بازگرداندن طبیعت سبز به محیط زندگی است، آن طبیعت سبزی كه بر اثر گسترش سطوح سخت و خشك شهرها و بزرگراهها و نفوذ تمدن در مناظر آن از میان رفته است.

من در پارك جمشیدیه از 28 تیرماه مشغول كار شدم و به دلیل علاقه زیاد تا 28 شهوریور ماه مشغول به كار بودم. در واقع بیشتر كار ما متمركز به گلهای آپارتمانی، تكثیر گلها، مبارزه با آفات و بیماریهای آنها بود. و همچنین در پشت گلخانه زمین چمن و مبارزه با آفات آن و نحوة انتقال گلهای آپارتمانی را به سطح پارك و سرگل زنی – جعبه سازی – مبارزه با آفات و بیماریهای درختان گلابی – سیب را مورد بررسی قرار دادیم. امید است كه با كمك شما استاد عزیز بتوانم مدارك خوبی ارائه دهم.

تاریخچه پارك:

احداث پارك جمشیدیه به همت سازمان و با كوشش مسئولین امر در سال 1356 انجام شد و در سال 1359 به علت نظامی شدن منطقه درب این پارك بسته شد.

این پارك باغی متعلق به جمشیدیه دولو بوده است كه تصمیم بر آن داشت كه در این باغ خانه سالمندان احداث نماید ولیكن توسط دفتر شهربانو (فرح پهلوی سابق) این باغ مصادره شد و دستور ساختن پارك صادر شد و طراحی این پارك نیز توسط مهندسین، حضرتی و برقه ای و عراقی انجام شد.

این پارك تحت پوشش شهرداری منطقه 1 و ناحیة 4 است و مساحت 2m69000 نوع خندق استفاده شده از اراضی پارك (خالصه خریداری، واگذاری، تفرج) كه تصرفی است.

محل كارآموزی: پارك جمشیدیه تحت پوشش ناحیة 4 زمان بهره برداری 1359

- نحوه آبیاری پارك: به صورت بارانی – نهری

- وضعیت كفپوش خیابانهای پارك به صورت سنگفرش

- وضعیت روشنایی پارك: پروژكتور – پایه چراغn150 – تعداد شعله 120

- مساحت پارك 6900 2m - چمنكاری 200 2m

- گلكاری 2500 2m - معابر 2300 2m

- زمین بازی كودكان 70 2m - درختكاری 66200 2m

- مساحت استخر 650 2m - ساختمانهای‌اداری250 2m

- رستوران 7 2m - بوفه 9 2m

- نوع حفاظ: نرده ای فلزی - آبخوری 5 عدد سنگی

- سطل زباله 60 عدد سنگی - قفس پرنده دارد

- تلفن عمومی: یك ععدد جلوی درب شرق - تعداد درب: سه درب ماشین رو به شرق

(م- آزاده- 1370 اطلاعات چارت پارك) یك عدد درب كوچك

سرویس بهداشتی: سه دستگاه شیوة طراحی پارك: سنگی

مركز ورزشی دارد نیمكت 20 عدد چوبی – 8 عدد آلاچیق

مراكز فروش فرهنگی شامل نگارستان، آمفی تأتر

نمایشگاه یا پاركینگ ندارد

گلخانه و تولیدات گیاهی دارد

سیستم پخش صوت دارد (م- آزاده- 1370 اطلاعات چارت پارك)

پارك جمشیدیه در محدودة شمال تهران واقع در خیابان شهید باهنر اتست مساحت آن حدود 2m6900 است و در سال 1356 احداث شد و در سال 1359 مورد بهره برداری قرار گرفت. قفس پرندگان و بركه و آلاچیق و خلوتگاه و دریاچه و بازی شطرنج قرار دارد. در غرب پارك رستوران و استخر و دفتر پارك و سرویس های عمومی قرار دارد. در شرق پارك آب نما، زمین بازی قائم كودكان – گلخانه – آبخوری سنگی می باشد – در جنوب پارك موتور برق، آب نما شوفاژخانه (3 دستگاه یكی مربوط به دفتر پارك و یكی مال رستوران و دیگری برای گلخانه است.

این پارك وسیع و زیبا از شمال به كوه ختم می شود و دارای آب و هوای بسیار خنك و تمیزی است مورد توجه عموم مردم خصوصاً ورزشكاران و هنردوستان می باشد.

موقعیت جغرافیایی:

از شمال به كوه كلكچال ختم شده، از سمت جنوب به منظریه ختم شده. از غرب به جاده كلكچال ختم شده از شرق به خ جمشیدیه

طرح و توسعه: شروع 1376 5000 2m

به طور كلی اثرات پاركها از جنبه های مختلف زیباسازی و تفریحی و بهداشتی و اثر مستقیم آنها در سلامتی جهانی، رفع خستگی روحی و جسمی غیرقابل انكار است پاركها و فضای سبز تنها وسیله كاهعش درجه حرارت و بهبود آب و هوا در شهرها به شمار می آیند و اهمیت پاركها در محیط شهری را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

1- پاركها به عنوان عنصر اساسی و مهم و شكل دهندة شهرها هستند

2- آب و هوای شهر خصوصاً (مناطق اطراف پارك) را بهبود می بخشد

3- پاركها بسیاری از نیازهای انسانی اعم از جسمی و روحی را كه عامل شهرنشینی به طور گسترده ای آنرا محدود كرده است جبران می نماید

4- پاركها در سلامتی و بهداشتی محیط زیست نقش عمده ای را به عهده دارند

5- پاركها همراه با سایر مراكز خدماتی موجود در پارك، نظیر كتابخانه، زمین ورزشی و استخر و ... از مراكز تفریحگاهی، و عمومی مردم می باشند.

بنابراین از نظر اهمیت ویژه و نقش و ارزش پاركها در شهرها سازمان پاركها سعی نموده است خصوصیات و مشخصات پاركها شهرهای تهران (شناسنامه پارك) اصولاً برای عموم كه از ذهن می گذرد معلوم باشند. برای جبران كمبودها و توسعه و حفاظت پاركها كه نقش ویژه ای برای كشور ما ایران عزیز دارد باشد.

گردد.

مقدار بذر در واحد سطح

بطور كلی مقدار بذر بر حسب شرایط اقلیمی و نوع بذر چمن متفاوت می باشد چنانكه قوه نامیه بذر كم یا ناخالصی زیاد باشد میزان مصرف بذر در واحد سطح افزایش می یابد معمولاً بذرهای ریز به مقدار 15 تا 20 گرم در متر مربع (چمن آفریقایی) انواع بذرهای درست 30-50gr 0انواع چمن هلندی یا رنوی نطنزی) در متر مربع استفاده می شود اگر كشت در پائیز یا اواسط اسفند انجام گیرد مقدار بذر افزایش می یابد و برای انواع دانه ریز 20 گرم و انواع دانه درشت تا gr50 m2 توصیه شده است بدیهی است كه مقادیر فو ق‌الذكر منحصراً مربوط به كشت از نقطه نظر تزئینی فضای بستر می باشد در حالی كه اگر به منظور تهیه انواع واریته های مختلف بذر چمن كشت شود مقدار مصرف بذر خیلی كمتر از مقادیر ذكر شده است. (1998 Jack.Eingeys)

نگهداری چمن:

پس از اولین آبیاری بایستی به شرایط اقلیمی توجه خاص داشت. اگر هوا نسبتاً گرم باشد می توان حتی المقدور دوبار آبیاری را در هر روز تكرار نمود.

بطور كلی چمن به آبیاری منظم نیاز دارد. پس از چند روز كه چمن ها سبز شدند و ارتفاع آن ها به 3 الی 4 Cm رسید بار دیگر غلطك سبكی روی آن می زنند تا ریشه جوان گیاه با خاك تماس پیدا كند و تولید ریشه های بیشتر نماید. پس از آنكه چمن به ارتفاع 5 تا 6 Cm رسید بایستی چمن را كوتاه نمود توصیه می شود در مرحلة اول چمن را با دست قیچی نمائید، زیرا ماشین چمن‌زن در این مرحله موجب كنده شدن ریشه ها تلف شدن مقدار زیادی از گیاه جوان می شود. اگر هوای ناحیه گرم باشد بایستی چمن های چیده شده را روی خود چمن باقی گذاشت تا گیاه جوان از تشعشع سوزان آفتاب حفظ شود.

در سال های اول باید حتماً گیاهان هرز را با دست كوتاه كنده و بیرون ریخت اگر در این مورد غفلت شود گیاهان وحشی خانواده گندمیان و سایر گیاهان هرز، بر چمن تسلط یافته و بكلی چمن از بین می رود. (1998 Jack.E.INGELS)

زیاد كوتاه كردن چمن موجب ضعف چمن خواهد شد همچنین توصیه می شود از آبیاری در ساعات گرم روز خودداری و هر بار به اندازة كافی به زمین آب داده شود.

غالباً به علل مختلف از قبیل: بد كاشتن بذر، هجوم پرندگان چمن مورچه و حیوانات در بعضی از قسمت های چمن كاری شده تنك سبز شده لازم است مجدداً عمل بذركاری انجام گیرد كه اصطلاحاً این عمل را لكه گیری می گویند معمولاً این كار پس از سبز شدن كامل چمن صورت می گیرد. و طرز عمل بدین صورت است كه نقاطی كه بذر خوب سبز نشده آن را كمی با شكستن و میخك و چنگال باغبانی خراش داده و بذر را به مقدار معین می باشند و روی آن پهن اسبی پوسیده پخش می كنند.

تهیه و تازه كردن چمن:

برای داشتن چمن مرغوب و مناسب علاوه بر دیگر عملیات نگهداری لازم همه ساله در اوائل بهار برای فعال شدن ریشه ها و بهتر جابجا شدن هوا در خاك در سطوح كم و محدود با لنچك زدن و در سطوح وسیع از وسائل مكانیكی استفاده نمود. برای تازه كردن چمن در اوائل بهار مقدار كمی خاك مخلوط با كود پوسیده دامی را در سطح چمن بوسیلة غربال پخش می نمایند.

كودپاشی:

یكی از مسائل مهم در حفظ و نگهداری چمن دادن كودهای شیمیایی می باشد. گیاه چمن مانند سایر گیاهان به بسیاری از مواد غذایی از مواد غذایی معدنی و آلی نیازمند است افزودن این مواد بر رشد و نمو چمن اثر فوق العاده دارد.

در یك چمن كاری وسیع تعیین مقدار و تاریخ كودپاشی از طریقه تجویز شیمیایی خاك بوطر دقیق و كامل مشخص می گردد.

در زمین بكر و كشت نشده به ازاء هر هزار متر مربع 40 تا 50 kg كود شیمیایی (15 درصد ازت، 15 درصد پتاس، 15 درصد فسفر) توصیه می شود. معمولاً به زمینی كه كود حیوانی داده شده یا طبیعتاً زمین قویی و ابادی می باشد. این مقدار تا نصف تقلیل می یابد (برای هر هزار متر مربع 30Kg توصیه می شود).

مناسب ترین زمان كودپاشی در اوائل بهار هنگامی كه بوته ها در حال رشد و فعالیت هستند و همچنین در اواخر تابستان یا اوائل پائیز انجام می گردد در مواردی دیده شده است كه در برگهای چمن به رنگ تیره و دارای رشد كم می باشند مخصوصاً انتهای برگها تغییر رنگ یافته و متمایل به بنفش می شوند. در این هنگام لازم است به جای نیترات، آمونیوم به مقدار Kg10 فسفات آمونیوم برای هر m2100 به زمین داده شود و بلافاصله چم را آبیاری كند. (م – منوچهرخان – 1372)

آنچه كه باید در كودپاشی دقیقاً مورد قرار گیرد مقدار كود لازم یكنواختی پخش در آن در سطح مورد نظر آبیاری كافی بلافاصله از پخش كود می باشد.

آبیاری چمن:

در احداث چمن، ابیاری مسئله ای اساسی و مورد توجه می باشد. میزان آب و فواصل دو آبیاری در فصلهای گرم و خشك بایستی دقیقاً مورد دقت قرار گیرد بطور كلی آب مورد نیاز چمن بستگی به عوامل متعددی از قبیل نوع خاك – میزان رطوبت هوا – میزان بارندگی – حرارت محیط – نوع چمن و غیره دارد. در خاكهای سبك و شنی چمن را زود باید آبیاری كرد در مناطق گرم توصیه می شود چمن را هنگامی كه از شدت گرمای روز كاسته شده آبیاری نمائید. امروزه در سطوح وسیع چمن كاری آبیاری بارانی استفاده می شود.

علفهای هرز چمن بر دو نوع می باشند

1- گیاهان هرزی كه 1 ساله بوده و اگر از دانه شدن آن ها جلوگیری شود از بین خواهند رفت. چیدن مكرر چمن ها از دانه بستن علفهای هرز مزبور جلوگیری می نماید.

2- نباتات هرز دائمی بر دو نوع می باشند: نباتاتی با ریشه های عمیق مانند گل قاصدك كه حتماً باید با دست آن ها را كنده و یا به وسیلة مواد شیمیایی از بین برد. امروزه بطور كلی برای مبارزه با گیاهان هرز غیر از خانواده گندمیان از علف كش های انتخابی استفاده می شود ولی بطور كلی در سال اول كشت حتماً باید وجین چین ها با دست انجام گیرد. در سال های اخیر چند نوع علفكش انتخابی برای چمن به بازار آمده كه از همه مؤثرتر و مطمئن تر 2-4D كلور فنوكسی استیك اسید می باشد. علف كش مزبور در اواسط بهار هنگامی كه درجه حرارت ملایم است و در ضمن گیاهان هرز،

3- حداكثر رشد و نمو خود رسیده اند بكار برده می شوند. برای این منظور دو دفعه هر دفعه به فاصله دو الی سه هفته از هم و هر بار به میزان gr20 اسید 2-4D را در بیست لیتر آب حل كرده و با سمپاش روی یكصد متر مربع چمن می پاشند.

توضیح علفكش 2.4D

فنوكسی ها. این علفكش را البته هورمونی می نامند. اولین گروه علفكش های آلی هستند و بصورت جدی وارد بازار مصرف شدند اولین علفكش از این گروه 2.4D است كه در سال 1944 به بازار عرضه شد. 2.4D علفكشی است سیستمیك كه در گیاه شبیه اوكسین عمل می كند لذا مقدار بسیار كم آن رشد گیاه را افزایش می دهد اما زیاد آن تعادل رشد را بر هم زده تنفس را مختل و تولید اسید نوكلئیك را بر هم می زند. از این گروه «MCPA» نیز در ایران ثبت شده است و فقط مخلوط با 2.4.D مورد استفاده قرار می گرد. مصرف آنها بصورت پس رویشی است و برای كنترل علفهای هرز پهن برگ در غلات و ذرت و شكر توصیه می شود.

(2.4.dichlorophenoxy) acetic acid

علف های هرز چمن و مبارزه با آن ها:

این عمل از زمان تهیه زمین آغاز می شود. بدین معنی كه در موقع تهیه زمین بایستی كه ریشه گیاهان هرز را هنگان شخم یا بیل زدن یا سایر عملیات تهیه زمین به هر ترتیبی كه ممكن است از خاك خارج نمود. پس از سبز شدن چن لازم است دو الی 3 مرتبه علفهای هرز چمن را وجین نمود. بطور كلی بذور علف های هرز و خودرو توسط آب. كودهای دامی و آلوده بودن بذر چمن در مزرعه انتشار می یابد و پس از مدت كوتاهی گاهی هم زمان با رشد بذور چمن موجب تخریب و نابودی چمن می شوند.

لازم است قبل از كاشت زمین مورد نظر را همانند زمینی كه برای بذركاری آماده می كنند تهیه كنند. برای آن كه ریشه ها بتوانند در آغاز با خاك تماس بیشتری یافته و در خاك نفوذ نمایند یك لایه از سطح فوقانی را بوسیله شنكش یا هر وسیله دیگر نرم و آماده سازند سپس قطعات چمن را مطابق طرح نزئیناتی برروی خطوط مستقیم كنار یكدیگر قرار می دهند به گونه ای كه در بین قطعات فاصله وجود نداشته باشد. قرار دادن قطعات یگونه ای باشد كه ارتفاع آن در همه سطوح یكسان و از یك شیب مشخص و همین برخوردار باشند. برای این كه قطعات كاملاً به هم چسبیده می توان به كمك لبه بیل آن ها را كمی فشار داده به هم نزدیك تر نمود. هنگامی كه قسمتی از سطح زمین پوشیده از چمن نشد بایستی بوسیلة یك تخماق چوبی غلطك سبك كمی آن ها را كوبیده و توسط آب پاش ابیاری نمود. روز بعد پس از كاهش رطوبت مقداری خاك غربال شده و نرم روی چمن می پاشند تا اگر شكاف هایی وجود داشته باشد آن ها را پر نماید. گاهی ضروری است در فواصل خالی مقداری از بذر همان نوع چمن بطور دست پاش تا پس از رشد فاصله بین ان ها را پر نمایند. در زمین های شیب دار برای آن كه چمن حركت نكند معمولاً میخ های چوبی كه در فواصل قطعات گذارده می شود از حركت آن جلوگیری می نمایند. (طراحی باغ و اخداث فضای سبز – غزاله – روحانی – انتشاران فرهنگ جامع)

كاربرد تزئیناتی چمن:

اصولاً طرز تهیه نقشه دكوراسیون باغچه و باغ بحثی مفصل و در بخش های پیشین بدان اشاره شده است ولی نكتة اساسی ان است كه قبل از اجرای عملیات چمن كاری مطابق نقشه راهروها و پیاده روهای داخل چمن مشخص و عملیات ساختمانی انجام می شود و سپس اقدام به چمن كاری می گردد ولی در مواردی مشاهده می شود كه پس از احداث چمن وجود راهروها و یا خطوط ارتباطی خاصی در میان آن ضروری است. نخست بر آن كه ابعاد معینی از چمن برداشته شود. قطعات سنگی یا چوبی و … برحسب طرح مورد نظر در محل خود روی چمن قرار دادن و توسط تیغه یا بیلی نازك اطراف آن قطعات را بریده و بعد چمن را بیرون آورده و تخته سنگ یا هر نوع مصالح دیگر را جایگزین آن می نمایند. برای استحكام بخشیدن به قطعات گاهی لازم است از سیمان یا مواد ساختمانی محكم در زیر قطعات ریخته و بعد عمل جایگزینی انجام می شود.

بایستی برای ایجاد یكنواختی و محكم كردن قطعات روی آن ها را با تخماق یا غلطك آرام كوبید تا شكل و طرح واقعی سنگ چینی مشخص و زیبا جلوه نماید.

در سطوحی كه چمن همراه با حاشیه های گل كاری می باشد برای جلوگیری از تداخل و پیشروی چمن در سطوح گل كاری و بهم خوردن طرح تزئیناتی حد فاصل بین گلكاری و چمن از نوارهای رنگین لنیولیوم یا آجر و دیگر مصالح ساختمانی استفاده می شود. در هر حال چمن كاری تنها به منظور ایجاد فضای سبز یا فضائی برای بازی نیست بلكه بصورت قطعات و پلاتها یا اشكال خاص در تزئینات بكار می رود البته این به سلیقه طراح و اهداف آن بستگی دارد.

گاهی در سطوح وسیعی چمن كاری بر حسب خصوصیات طرح در قسمت هائی از چمن، باغچه های سنگی همراه با گیاهان تزئینی یاكوتاه و دائمی احداث نمایند. همچنین در سطوح وسیع با ایجاد تپه ها یا برجستگی هائی اشكال كوچكی از طبیعت سبز را پدید می آورند و روی آن ها بطور پراكنده تك بوته هائی غرس می كنند.

فارسی اصیل: ندارد

فارسی رایج: آرالیا

نام انگلیسی: False castor oil plant

گیاهی مقاوم به تغییرات درجه حرارت، متعلق به خانواده «آرالیاسه» برگها شبیه پاپیتال و پنجه ای با هفت بریدگی عمیق، همیشه سبز، با رنگ سبز روشن و براق، سریع الرشد و ارزان و نگهداری آن ساده است، در بعضی كتب، آن را به نام «فاتسیاژایونیكا» می شناسند، برگها نسبت به ماده براق كنندة شیمیای حساس هستند، در اواسط تابستان گلهای سفید به صورت خوشه ظاهر می گردند، احتیاج به نور بیشتری دارد.

نیازها

نور: اگرچه مكانهای پرنور را ترجیح می دهد ولی در نیم سایه و نیم آفتاب قابل نگهداری است.

دما: قابلیت تحمل زیادی دارد و در درجه حرارت صفر تا 21 درجه سانتیگراد به رشد خود ادامه می دهد.

آبیاری: خاك را در تابستان همیشه مرطوب نگهدارید در تابستان هفته ای 2 بار و در زمستان هفته ای یكبار به آبیاری احتیاج دارد.

رطوبت: در تابستان هر روز و در زمستان دوبار در هفته احتیاج به غبارپاشی دارد، گیاه شدیداً رطوبت دوست است.

تغذیه: با كودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی هر 14 روز یكبار گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

خاك مناسب: خاك لیمونی بهترین خاك است.

تعویض گلدان: هر سال با شروع فصل رشد گلدان را فقط با یك اندازه بزرگتر تعویض نمایید، گیاه دوست دارد ریشه هایش نزدیك بهم باشد از گلدان خیلی بزرگ استفاده نكنید. چنانچه شاخه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد باشد پس از تعویض گلدان احتمال دارد انتهای شاخه ها بشكند، محل قطع شده را با گوگرد ضدعفونی كنید.

تمیز نمودن برگها: برگها باندازه كافی پهن هستند كه بتوان با پارچه یا اسفنج مرطوب آنها را تمیز نمود، از مواد براق كننده شیمیائی استفاده نكنید: در صورت تمایل هر 6 هفته یكبار.

تكثیر: كاشت بذر و ریشه دار نمودن قلمه در بهار

آرالیا:

نام علمی: Aralia japanica

برگها در بعضی از واریته های آرالیا ابلق و دارای لكه های سفید كرمی در متن سبز است، واریته های ابلق نسبت به برگ سبزها رشد كمتری دارند.

ساقه دراز وضعیت و فلاصلة بین دو برگ زیاد است: هوا خیلی گرم است گیاه را به محل خنك تر و مملو از اكسیژن منتقل نمایید، غبارپاشی با آب ولرم و سبك فراموش نفرمایید.

گیاه خود را انداخته است: آبیاری زیاد از اندازه و خاك گلدان باتلاقی شده است، اجازه دهید سطح خاك بین دو آبیاری خشك شود سپس آبیاری كنید، ته گلدان با آب زیرگلدانی در تماس نباشد، زهكش را بازدید نمایید.

عوارض و درمان

برگهای جوان سیاه رنگند:

یخ زدگی عامل آن است و گیاه در هنگام شب پشت پردة پنجره و در تماس با شیشه بوده است برگهای صدمه دیده را حذف و گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید.

برگها رنگ پریده هستند:

كمبود مواد غذایی خاك عامل آن است، هر دو هفته یكبار طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی نمایید.

لكه های سوخته روی برگها مشاهده می گردد:

علت آن غبارپاشی در آفتاب است، غبارپاشی را صبح زود یا عصر انجام دهید، اجازه ندهید نوك برگها با شیشة داغ در تماس باشند.

برگها به طرف پایین خم می شوند:

هوا گرم و خشك است، غبارپاشی هفته ای دو بار در زمستان و هر روز در تابستان را فراموش نفرمایید.

برگها سقوط می كنند:

گیاه خیلی تشنه است گلدان را بمدت 5 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبارپاشی روزانه در تابستان فراموش نكنید.

اگرچه تغذیة مصنوعی انجام شده ولی تعداد برگهای جوان خیلی كم است:

گلدان خیلی بزرگ است گیاه بجای تولید برگ به حجم ریشه های خود افزوده است، پس از دو سال گلدان جدید را فقط یك درجه بزرگتر انتخاب كنید.

برگها بدشكل و چسبناك حشرات سبزرنگی روی آنها به چشم می خورند:

هفته ای یكبار با سم حشره كش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

برگها زردرنگ و سطح زیرین آنها پر از تار عنكبوت است:

عارضه مربوط به حمله كنه های قرمز ریز است، با سم كنه كش هر چهارده روز یكبار طبق دستور سمپاشی نمایید، غبار پاشی در كاهش آفت موثر است.

فارسی اصیل: دارزی (دار= درخت + زی=زیستن) اشاره به دارچسب بودن آن است.

👇محصولات تصادفی👇

نمونه سوال پایان ترم مدیریت عمومی دانشگاه آزاد ارومیه مبانی نظری اختلال نارسایی توجه / فزون کنشی مقاله بررسی خصوصی‌سازی در آموزش عالی روش تحقیق بررسی نقش رسانه های جمعی (با تاکید بر تلویزیون) در الگوپذیری و رفتار کودکان دانلود تحقیق دستگاه تراش تبریز 22ص